Truskawka Filut

Napisane przez

(Klon o numerze hodowlanym K-9409-02)
Rodowód: ‘Syriusz’ x ‘Vicoda’
Innowacyjność wdrożeniowa – efekty gospodarcze i społeczne. Odmiana ‘Filut’ jest nową odmianą deserową, cenną zwłaszcza z uwagi na późną porę dojrzewania, atrakcyjny wygląd owoców i bardzo obfite plonowanie. Polecana jest zarówno do uprawy na plantacjach towarowych, jak i w ogrodach przydomowych.

Opis morfologiczny:  wzrost roślin średnio silny do silnego, pokrój średnio zwarty do zwartego, kulisto-spłaszczony, ulistnienie dość obfite. Liście ciemnozielone, o średnio silnym lub silnym połysku, lekko wklęsłe. Rozłogi liczne, słabo lub średnio silnie owłosione, o średnio silnym zabarwieniu antocyjanem. Kwiatostany są ukryte pod powierzchnią liści. Kwitnienie dość obfite. Kwiaty duże, obupłciowe, o kielichu tej samej wielkości co korona i nakładających się płatkach korony. Owoce duże, sercowate, pomarańczowo-czerwone, nieco nierównomiernie wybarwione, o średnio silnym połysku, średnio jędrne, o orzeszkach częściowo zagłębionych. Miąższ barwy jasnoczerwonej, komora powietrzna średniej wielkości; kielich umieszczony na poziomie owocu, o średnicy nieco mniejszej od owocu, z odchylonymi działkami kielicha, łatwo oddzielający się od owocu. Inne właściwości: odmiana dojrzewa późno i odznacza się bardzo obfitym plonowaniem. Owoce są mało podatne na szarą pleśń, zaś rośliny odporne na mączniaka prawdziwego truskawki, mało podatne na białą plamistość liści i średnio podatne na czerwoną plamistość liści. Rośliny wykazują wysoką wytrzymałość na przemarzanie.

FILUT – oryginalna odmiana truskawki hodowli Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa
Odmiana ‘Filut’ w dniu 02.02.2007 roku została wpisana do krajowego Rejestru Odmian COBORU. Twórcy oferty wdrożeniowej: Zakład Hodowli Roślin Sadowniczych Zakład Planowania Naukowego. Autorzy odmiany :mgr Agnieszka Masny tel. (046) 83 45 273 e-mail: Agnieszka.Masny@insad.pl prof. dr hab. Edward Żurawicz tel. (046) 83 45 425 e-mail: Edward.Zurawicz@insad.pl
Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa
ul. Pomologiczna 18, 96-100 Skierniewice
tel.:+48-46-833 20 21, fax:+48-46-833 32 28

Napisane przez

Comments are closed.