Komentowanie wyłączone

Odmiany Świdośliwy

Napisane przez

ODMIANY ŚWIDOŚLIWY

Zaledwie kilkanaście odmian świdośliwy  jest w powszechnym stosowaniu. Popularne odmiany uprawiane na zachodniej półkuli to: Smoky, Thiessen, Notrhline, Honeywood, Nelson, Paleface, Forestburg, Moonlake Parkhill, Regent, Success, Prince William . Ciekawostka – owoce o białym kolorze ma odmiana Altaglow.

W naszym gospodarstwie uprawiamy odmianę Prince William:

 

Prince William -odmiana rozpoczyna owocowanie w połowie czerwca – owocuje równomiernie. Dorasta do 2,5 – 3 m. Wzrost początkowo pionowy, potem rozrasta się łukowo. Wytwarza odrosty ale przy odpowiedniej pielęgnacji można prowadzić roślinę w formie piennej. Owoce w zwartym gronie o średnicy od 12 mm (wielkość uzależniona od zasobności i wilgotności gleby). Owoce bardzo smaczne, słodkie dobre zarówno do przerobu (soki, dżemy) jak i w formie świeżej jako dodatek do deserów. W gospodarstwie próbowaliśmy również ich suszenia.

ZASTOSOWANIA ŚWIDOŚLIWY

Owoce spożywane są w stanie świeżym, lecz większość w Ameryce Północnej wykorzystywana jest przez przemysł przetwórczy. Zainteresowanie owocami świdośliwy wzrasta od czasu stwierdzenia, że zawierają one znaczne ilości antocyjanów o właściwościach przeciw utleniających (mogą wspomagać obronę organizmu przed rozwojem komórek rakowych). W większości odmian zbiór owoców może być wykonany jednorazowo, ponieważ rośliny dojrzewają równomiernie w gronach.

UPRAWA ŚWIDOŚLIWY

Roślina bardzo odporna na mróz. Może rosnąć w bardzo różnych warunkach. Nie lubi jedynie miejsc wyjątkowo suchych i nadzwyczaj podmokłych. Najlepsze gleby to gleby piaszczysto – gliniaste (odpowiadają rodzimym siedliskom), lekko kwaśne o Ph ok. 6,0 – 6,5.Okres owocowania – do 30 lat. Zaczyna owocować w 2 -4 roku po posadzeniu. Rozstaw przy posadzeniu: w rzędzie ok.1 m, pomiędzy rzędami minimalnie 3 – 4 m . Najlepsze sadzonki otrzymuje się dzięki sadzonkom in vitro. Inne sposoby to rozmnażanie z nasion, odrostów, sadzonki zielne, pół zdrewniałe i odkłady. Bardzo dobrze reaguje na sztuczne nawadnianie (najlepiej przy korzeniach). W zwalczaniu chwastów najlepiej stosować środki zawierające linuron. Cięcie ma dwa cele – usunięcie zniszczonych, chorych i zbyt gęstych gałęzi oraz pobudzenie do owocowania. Owoce powstają na ubiegłorocznych i starszych pędach. Silne cięcia następują po 6 – 8 latach po posadzeniu.

ZAGROŻENIE CHOROBAMI I SZKODNIKAMI

Świdośliwa nie wymaga specjalnych zabiegów ochronnych. Dobrze radzi sobie w naszych warunkach a występujące szkodniki i choroby nie dają się zbyt mocno w znaki i nie zmniejszają drastycznie plonów Ponieważ owoce są bardzo smaczne duże zagrożenie dla plantacji stanowią ptaki. Ponadto rośliny atakują zmienniki, kwieciaki, zwójki i przędziorki. Choroby spotykane to rdza, brunatna plamistość, brunatna zgnilizna, leukostomoza. Spośród chorób niezwykle groźna jest zraza ogniowa. W przypadku jej wystąpienia powinno się cały chory krzew usunąć.

Napisane przez